SPORT / Ostatní sporty

9.12.2014

Česká republika předstihla Velkou Británii i Japonsko a v organizaci vytrvalostních silničních běhů je první na světě

Přirovnáme-li svět silničních běhů ke gastronomii, jsou známky kvality udělované Mezinárodní asociací atletických federací IAAF jako Michelinské hvězdy. S celkovým počtem 5 nejvyšších zlatých ocenění a dvou stříbrných předstihla Česká republika takové světové běžecké velmoci jako je Velká Británie, Japonsko, Čína nebo Spojené státy americké a je světovým lídrem.

„Aby se závod mohl ucházet o udělení známky kvality, musí splnit kritéria daná IAAF. Čím vyšší ocenění, tím přísnější kritéria jsou,” vysvětluje ředitel závodu Václav Skřivánek. Mezi ně patří například dopingová kontrola, certifikovaná trať, časomíra, zdravotní služba, občerstvovací stanice podél trati a v neposlední řadě samozřejmě také elitní atleti, kteří musí splňovat stanovené časové limity.

Systém známek IAAF umožňuje vyhodnocovat kvalitu jednotlivých závodů a porovnávat úroveň organizace na celém světě. „Když jsme před lety s vytrvalostními městskými běhy v Česku začínali, nikdo by nevěřil tomu, že jednou i taková města jako je Olomouc nebo Ústí nad Labem budou z pohledu IAAF hodnoceny na stejné úrovni jako třeba New York, Berlín nebo Tokyo. To, že jsme to dokázali, je obrovské ocenění nejen pro náš tým, ale i pro celou zemi. Běhání v Česku začíná být ve světě značkou. I proto se nám daří zvát na závody nejlepší atlety světa, přijíždí i tisíce běžců ze zahraničí, aby si zaběhli maraton nebo půlmaraton a objevili naši krásnou zemi,” těší se z úspěchu prezident organizačního výboru Carlo Capalbo.

První ocenění od IAAF získal RunCzech v roce 2008. Od té doby známky na kontě závodů postupně přibývaly. Nejvyšší ocenění získal první z celého seriálu 1/2Maraton Praha v roce 2009. V roce 2014 se organizátorům podařilo zkompletovat zlatou sbírku pro pražské závody - nejvyšší ocenění obdržel Sportisimo 1/2Maraton Praha, Volkswagen Maraton Praha i Birell Grand Prix Praha. Pro rok 2015 se ke zlatým závodům přidala ještě další dvě města - Olomouc a Ústí nad Labem. Stříbrná známka patří Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice a nově také Karlovy Varům.

„Seznam získaných ocenění jen dokazuje, že i v Ústí nad Labem se dají pořádat závody světové úrovně. Známky se přidělují vždy na jeden rok a pro celý tým bude velkou výzvou je obhájit i v dalších letech. Třeba se jednou podaří udělat zlatou celou RunCzech běžeckou ligu,” přeje si Carlo Capalbo.

Autor / zdroj: Zdenka Pecková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Olomoucký kraj modernizuje důležité silnice

Léto je v Olomouckém kraji ve znamení velkých investic do dopravní infrastruktury. Hejtmanství už odstartovalo rekonstrukci cesty z Hanušovic do Staré

Post

Cyklostezka, která byla přerušena chodníkem, se po dvou letech stane konečně celistvou

Dva roky trvalo, než se mohli dělníci vrátit na cyklostezku v centru Přerova. Trasa pro kola byla na Velké Dlážce postavena už v roce 2017, ale kvůli

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA