AKTUÁLNĚ / Společnost

10.12.2014

Sociální pracovníci v Přerově prošli místa, kde žijí bezdomovci. Na špinavé deky jim položili aspoň letáček

PŘEROV

Sociální pracovníci se prodírají houštím plným odpadků, výkalů, střepů, zmuchlaných dek a krabic od levných vín. Procházejí „kutlochy“ bezdomovců s jediným cílem – upozornit lidi bez přístřeší, kam mohou v mrazivých nocích zamířit. Kde najdou teplo, židli, horký čaj a dokonce i televizi. Právě začíná část běžné pracovní doby, které přerovští sociální pracovníci říkají depistáž.

„Už známe místa, kde se naši přerovští bezdomovci pohybují. Víme, kde přespávají i kam míří za jídlem. Mnohé z nich známe podle tváří i jmen,“ říká sociální pracovník Boleslav Buš. Na dnešní cestu do terénu se vybavil vysokými pohorkami, protože ví, kam jeho kroky povedou. „Tohle je jedno z míst, kde lidé bez přístřeší přespávají,“ ukazuje na místnosti v Husově ulici, které jsou součástí opuštěných objektů v blízkosti železnice. Na zemi leží matrace, vedle ní kostkovaná deka, láhve od piva, erotický časopis a prázdná krabička od cigaret. Sociální pracovník vedle provizorní postele pokládá i leták s výzvou „Kam v mrazu“. „Víme, že v dopoledních hodinách bezdomovce nenajdeme v jejich příbytcích, ale aspoň jim tu necháme informaci, že v případě nouze mohou využít ubytovnu Červeného kříže v ulici U Výstaviště. Tam mají možnost pobývat od sedmi hodin večer do osmi ráno,“ podotýká sociální pracovnice Ivana Kapustková, která se depistáží také pravidelně účastní.

Objekt, který sociální pracovníci právě procházejí, je svou konstrukcí nebezpečný. Stropy rozhodně nejsou zárukou stability, chatrné jsou stěny i okenní rámy, navíc na zemi se povalují stovky drobných střepů. „Můžeme letáky rozdávat bezdomovcům u marketů – to by bylo pro nás i jednodušší, ale my se chceme dostat i k lidem, kteří přebývají v těchto opuštěných místech,“ vysvětluje Boleslav Buš. Za jedno dopoledne takových úkrytů projdou dva úředníci desítky – od chemičky až po Žebračku. Procházejí kolem Bečvy, scházejí pod mosty, jejich kroky míří k potrubí, které bezdomovcům slouží jako „venkovní topení“. Přicházejí i ke komínům v blízkosti elektrárny, kde se muži a ženy bez domova rovněž ukládají ke spánku. Místo, které připomíná divokou skládku odpadu, obepíná zápach.

Autor / zdroj: Lenka Chalupová

DALŠÍ ČLÁNKY

Chatař našel bezvládného cyklistu ležet na zemi

V neděli odpoledne nezvládl jízdu na elektrokole 70letý muž v katastru obce Radíkov, který se před jízdou posilnil alkoholem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Řidiči náklaďáků ho často sejmou. Semafor se proto bude stěhovat o metr dál

Semafor v Předmostí se téměř každý měsíc skácí k zemi poté, co o něj zavadí zadní nápravou projíždějící nákladní vozidlo.

DNES SE STALO

HISTORIE3. června 1585

Vilémovi z Rožmberka a rakouskému šlechtici Linhartovi z Harrachu byl udělen Řád zlatého rouna.

SPORT3. června 1950

francouzská expedice jako první zdolala Annapurnu I, jednu z nejvyšších hor Himalájí.

VESMÍR3. června 1965

odstartovala pilotovaná kosmická loď Gemini 4, první vícedenní americká vesmírná mise.

POZVÁNKA OBRAZEM