AKTUÁLNĚ / Společnost

Sociální pracovníci v Přerově prošli místa, kde žijí bezdomovci. Na špinavé deky jim položili aspoň letáček

PŘEROV

Sociální pracovníci se prodírají houštím plným odpadků, výkalů, střepů, zmuchlaných dek a krabic od levných vín. Procházejí „kutlochy“ bezdomovců s jediným cílem – upozornit lidi bez přístřeší, kam mohou v mrazivých nocích zamířit. Kde najdou teplo, židli, horký čaj a dokonce i televizi. Právě začíná část běžné pracovní doby, které přerovští sociální pracovníci říkají depistáž.

„Už známe místa, kde se naši přerovští bezdomovci pohybují. Víme, kde přespávají i kam míří za jídlem. Mnohé z nich známe podle tváří i jmen,“ říká sociální pracovník Boleslav Buš. Na dnešní cestu do terénu se vybavil vysokými pohorkami, protože ví, kam jeho kroky povedou. „Tohle je jedno z míst, kde lidé bez přístřeší přespávají,“ ukazuje na místnosti v Husově ulici, které jsou součástí opuštěných objektů v blízkosti železnice. Na zemi leží matrace, vedle ní kostkovaná deka, láhve od piva, erotický časopis a prázdná krabička od cigaret. Sociální pracovník vedle provizorní postele pokládá i leták s výzvou „Kam v mrazu“. „Víme, že v dopoledních hodinách bezdomovce nenajdeme v jejich příbytcích, ale aspoň jim tu necháme informaci, že v případě nouze mohou využít ubytovnu Červeného kříže v ulici U Výstaviště. Tam mají možnost pobývat od sedmi hodin večer do osmi ráno,“ podotýká sociální pracovnice Ivana Kapustková, která se depistáží také pravidelně účastní.

Objekt, který sociální pracovníci právě procházejí, je svou konstrukcí nebezpečný. Stropy rozhodně nejsou zárukou stability, chatrné jsou stěny i okenní rámy, navíc na zemi se povalují stovky drobných střepů. „Můžeme letáky rozdávat bezdomovcům u marketů – to by bylo pro nás i jednodušší, ale my se chceme dostat i k lidem, kteří přebývají v těchto opuštěných místech,“ vysvětluje Boleslav Buš. Za jedno dopoledne takových úkrytů projdou dva úředníci desítky – od chemičky až po Žebračku. Procházejí kolem Bečvy, scházejí pod mosty, jejich kroky míří k potrubí, které bezdomovcům slouží jako „venkovní topení“. Přicházejí i ke komínům v blízkosti elektrárny, kde se muži a ženy bez domova rovněž ukládají ke spánku. Místo, které připomíná divokou skládku odpadu, obepíná zápach.

Autor / zdroj: Lenka Chalupová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.