AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Primář chirurgického oddělení Jesenické nemocnice Petr Fischer.
Primář chirurgického oddělení Jesenické nemocnice Petr Fischer.
Autor / zdroj: Radka Miloševská
14.4.2020

On-line spolupráce během operace vedla v Jesenické nemocnici k záchraně ruky pacientky

JESENÍK

S nečekanými nástrahami v době koronavirové se úspěšně vypořádal tým primáře chirurgického oddělení Jesenické nemocnice MUDr. Petra Fischera. Pacientce po poranění ruky hrozila amputace, převoz z Jeseníku na specializované pracoviště ve Fakultní nemocnici v Olomouci však nebyl možný kvůli aktuální epidemiologické situaci. Nemocnice v Jeseníku a v Olomouci se proto spojily on-line videohovorem. Na práci chirurgického týmu Jesenické nemocnice dohlížel primář oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice v Olomouci MUDr. Bohumil. Zálešák, Ph.D.

Žena (ročník 1961) si ruku nešťastně poranila střepem rozbité sklenice a v Jesenické nemocnici, která je členem skupiny AGEL, byla hospitalizována s těžkou zánětlivou komplikací. „Konkrétně šlo o řezné poranění pronikající ke šlachám ohybačů prstů na přední straně dolního konce předloktí vpravo,“ popsal přesně poranění primář chirurgického oddělené Jesenické nemocnice MUDr. Petr Fischer s tím, že z důvodu bezprostředního ohrožení dominantní pravé ruky u starší diabetičky požádal o pomoc specialistu, primáře oddělení plastické a estetické chirurgie FN v Olomouci MUDr. Bohumila Zálešáka, Ph.D.

Za normálních okolností by pacientka byla šetrně transportována na specializované pracoviště ve FN v Olomouci, jenže vzhledem k obtížné epidemiologické situaci se oba primáři rozhodli operovat ženu v Jesenické nemocnici. Virtuální spojení mezi podhorským městem a hanáckou metropolí zařídil mobilním telefon s aplikací WhatsApp. Na operační tým v Jeseníku a na výsledek operace dohlížel ze své olomoucké kanceláře primář MUDr. Bohumil Zálešák, Ph.D.

„Operace proběhla bez komplikací,“ potvrdil primář chirurgického oddělení Jesenické nemocnice. „Následující den byla pacientka přeložena do Městské nemocnice v Ostravě k doléčení za použití hyperbaroxie (léčba kyslíkem pod přetlakem). Nyní již pacientka podstupuje pravidelné ambulantní převazy, je bez potíží a končetina již bez rizika bezprostředního ohrožení,“ doplnil pozitivní zprávy MUDr. Petr Fischer.

V Jesenické nemocnici měl tento způsob dálkové spolupráce svou premiéru a není vyloučené, že k ní přistoupí i v budoucnu. „V případě potřeby rozhodně ano,“ má jasno primář Fischer. „Prokázalo se, že v případě nouze jsou moderní technologie dobrým pomocníkem a předpokládáme, že využití těchto již dostupných informačních prostředků ve prospěch pacientů se stane standardem,“ dodal na závěr.

Autor / zdroj: Radka Miloševská

DALŠÍ ČLÁNKY

Chatař našel bezvládného cyklistu ležet na zemi

V neděli odpoledne nezvládl jízdu na elektrokole 70letý muž v katastru obce Radíkov, který se před jízdou posilnil alkoholem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Řidiči náklaďáků ho často sejmou. Semafor se proto bude stěhovat o metr dál

Semafor v Předmostí se téměř každý měsíc skácí k zemi poté, co o něj zavadí zadní nápravou projíždějící nákladní vozidlo.

DNES SE STALO

HISTORIE3. června 1585

Vilémovi z Rožmberka a rakouskému šlechtici Linhartovi z Harrachu byl udělen Řád zlatého rouna.

SPORT3. června 1950

francouzská expedice jako první zdolala Annapurnu I, jednu z nejvyšších hor Himalájí.

VESMÍR3. června 1965

odstartovala pilotovaná kosmická loď Gemini 4, první vícedenní americká vesmírná mise.

POZVÁNKA OBRAZEM