SPORT / Ostatní sporty

11.9.2014

Olympijská forma ragby startuje do nové sezóny

České soutěže v sedmičkové, tedy olympijské, formě ragby zahájily novou sezónu. A kdo jiný by ji měl zahájit než ty, kdo jsou v tomto sportu mezinárodně úspěšnější, tj. ženy. Ty také mají reálnou šanci probojovat se na Olympijské hry v Tokiu v roce 2020.

Ragby se po padesáti letech vrací na olympijské hry, tentokrát ovšem ve formě o sedmi hráčích, resp. hráčkách. Hraje se na stejně velkém hřišti, ale pouze sedm na sedm. Soutěže mají turnajový systém - jedno utkání trvá 2x 7 minut a za jeden den se odehraje celý turnaj. Jedná se o extrémně rychlý a zároveň divácky atraktivní sport, kde akce střídá akci. V letošním roce se udělovaly první olympijské medaile na Olympiádě mládeže v Nankingu. V mužích zvítězila Francie, v dívkách Austrálie. První „dospělé“ medaile se budou udělovat na Letních olympijských hrách v Riu 2016.

Česká reprezentace žen v sedmičkovém ragby se dlouhodobě drží v druhé nejvyšší úrovni v Evropě, když postup mezi evropskou elitu jí v minulosti dvakrát unikl o pověstný vlásek. Jedná se tak o naši aktuálně nejúspěšnější ragbyovou reprezentaci. Postup na OH v Riu již není možný a ženská reprezentace se tak soustřeďuje na případný postup na OH 2020 v Tokiu. Zatímco postup mužské reprezentace je pouze teoretický, ženská reprezentace má na postup na olympiádu reálné šance. „Aby se hráčky mohly kvalifikovat na olympijské hry, musí se do roku 2018 dostat do nejvyšší divize mistrovství Evropy TOP 12, tedy postoupit o jednu úroveň výše,“ říká Martin Charvát, z České rugbyové unie.

Českou sezónu zahájily o víkendu 6. a 7. září soutěže žen. České ženské ragby se bouřlivě rozvíjí a hráček i klubů neustále přibývá. I proto musely být letos soutěže opět rozšířeny a herní systém upraven. Zatímco ještě před dvěma lety se hrála soutěž jedna, loni se rozrostla na dvě a letos se hrají už soutěžní úrovně tři. Celkově je do nich zapojeno osmnáct klubů. Protože sedmičkové ragby se hraje turnajově, nejedná se o ligu, jak ji známe z jiných sportů. Celá soutěž se nazývá Česká série v ragby 7 žen a má tři úrovně: Elitní sérii, 1. sérii a 2. sérii. Body do dlouhodobých tabulek se počítají nikoli z jednotlivých utkání, ale z konečného pořadí na jednotlivých turnajích. Mezi úrovněmi se standardně postupuje a sestupuje podle pořadí na konci soutěže, vítězky Elitní série získávají titul Mistryň České republiky. Držitelky titulu jsou aktuálně hráčky klubu RC Sparta Praha.

V sobotu 6. září se odehrál úvodní turnaj 1. série v Sedlčanech a v neděli 7. září se v Přelouči odehrál první turnaj nejvyšší soutěže České série v ragby 7 žen - Elitní série. Té se v podzimní části sezóny 2014/2015 účastní celkem osm týmů, nicméně do Přelouče dorazilo týmů jen sedm. Prague´s Cats ohlásily na poslední chvíli svou neúčast, ovšem nevyhnuly se tím kontumaci a ztrátě bodů v tabulce.

Případ klubu Prague´s Cats je zřejmá daň za bouřlivý rozvoj ženského ragby u nás. Týmy a kluby zde vznikají na zelené louce a neustále jich přibývá. Ovšem řídit klub není zase tak jednoduché. Tým Prague’s Cats loni postoupil z nižší soutěže do té nejvyšší a tam odehrál celou sezónu. Letos v létě se ale začal potýkat s problémy se členskou základnou a v zásadě se rozpadl. Doufejme, že se stihne dát opět dohromady, jinak by muselo dojít k úpravě soutěží. To ale není právě v ženském ragby nic nového, díky neustálému přílivu nových zájemkyň se soutěže upravují a mění každý rok. Což je potěšující zpráva.

Autor / zdroj: Marie Lafantová

DALŠÍ ČLÁNKY

Chatař našel bezvládného cyklistu ležet na zemi

V neděli odpoledne nezvládl jízdu na elektrokole 70letý muž v katastru obce Radíkov, který se před jízdou posilnil alkoholem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Řidiči náklaďáků ho často sejmou. Semafor se proto bude stěhovat o metr dál

Semafor v Předmostí se téměř každý měsíc skácí k zemi poté, co o něj zavadí zadní nápravou projíždějící nákladní vozidlo.

DNES SE STALO

HISTORIE28. května 1310

princezna Eliška Přemyslovna uprchla v přestrojení za stařenu z Pražského hradu.

ZDRAVOTNICTVÍ28. května 1934

v Kanadě se narodila první paterčata, která přežila dětství.

SPORT28. května 2002

čeští fotbalisté do 21 let získali ve Švýcarsku titul mistrů Evropy.

POZVÁNKA OBRAZEM