KAM NA VÝLET / Jeskyně a podzemí

Popis: Zbrašovské aragonitové jeskyně.
Zbrašovské aragonitové jeskyně.
Autor / zdroj: olomoucky-kraj.com

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou nejteplejšími jeskyněmi v Česku

TEPLICE NAD BEČVOU

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice. Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší zatopená propast světa a nejhlubší propast ČR, Hranická propast.

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále raftové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající koblihy. Nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14,5 °C. Byly objeveny na přelomu let 1912/1913 a pro veřejnost jsou zpřístupněny od roku 1926. Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší zatopená propast světa a nejhlubší propast ČR, Hranická propast. 

Popis prohlídkové trasy
Návštěvníci sestupují do podzemí přímo z terasy provozní budovy. Hned první schodiště se 70 schody je fyzicky nejnáročnější, další schodiště na návštěvní trase už jsou jen několikastupňová a až na dvě výjimky všechna vedou rovněž směrem dolů. Přes horní lávku mimoúrovňového křížení na Křižovatce vede trasa k prvnímu zastavení v Zasedací síni, kde nápadný skalní blok připomíná řečnický pult. Tyto partie jeskyní jsou již názornou ukázkou hydrotermálního krasu.

V části zvané U Antoníčka průvodce vysvětlí vznik unikátních raftových stalagmitů. Koblihová síň s pamětní deskou objevitele Josefa Chromého je pojmenována podle zlatavých útvarů na stěnách, podobných pocukrovaným koblihám.

Schodištěm dojdete do velké prostory s visutou lávkou – Gallašova dómu. Při vstupu lze nahlédnout do propasťovité Prokopovy kaple. Tu, stejně jako nejnižší části Gallašova dómu, zaplavuje neviditelné „plynové jezero“ oxidu uhličitého. Následuje křižovatka chodeb U Vodopádu, kde stěny zdobí klasická krápníková výzdoba. Trasa pokračuje do Křtitelnice, zde je na přemístěných raftových stalagmitech demonstrována dřívější představa o jejich vzniku, podle níž se nazývaly „gejzírové“.

Chodba ústí do největší prostory jeskyní – Jurikova dómu, kam sestoupili poprvé v roce 1913 objevitelé z povrchu 42 metry hlubokým komínem. Dóm se svažuje do nejnižší partie zvané Tunel zaplavené oxidem uhličitým. Jeho koncentraci demonstruje průvodce pomocí „školního“ pokusu se zapálenou svíčkou. Ve stropě dómu vystupuje skalní kulisa Opona, hustě pokrytá bílými jehličkami a keříčky minerálu aragonitu.

Okolo jeskyně U Krokodýla a skupiny raftových stalagmitů Turecký hřbitov vstoupíte do 80 metrové spojovací štoly vyražené v letech 2002 až 2005. Prochází několika nově objevenými jeskyňkami s výraznou modelací stropů a geologicky pozoruhodnými sedimentárními výplněmi.

Štola končí na dolním mostě mimoúrovňového křížení, odkud klesá schodiště do Veselé jeskyně. Poslední zpřístupněnou prostorou je Mramorová síň, kde se v letní sezóně pravidelně konají výstavy současného výtvarného umění a příležitostně také komorní koncerty. Ryska na tabulce před východovou štolou dokládá výšku hladiny Bečvy, která zaplavila jeskyně při katastrofálních povodních v roce 1997. Návštěvní trasa končí na nábřeží Bečvy vedle Kropáčova pramene kyselky, tj. asi 100 metrů od centrálního prostoru lázeňské kolonády.

Více informací včetně provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.caves.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Chatař našel bezvládného cyklistu ležet na zemi

V neděli odpoledne nezvládl jízdu na elektrokole 70letý muž v katastru obce Radíkov, který se před jízdou posilnil alkoholem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Řidiči náklaďáků ho často sejmou. Semafor se proto bude stěhovat o metr dál

Semafor v Předmostí se téměř každý měsíc skácí k zemi poté, co o něj zavadí zadní nápravou projíždějící nákladní vozidlo.

DNES SE STALO

HISTORIE3. června 1585

Vilémovi z Rožmberka a rakouskému šlechtici Linhartovi z Harrachu byl udělen Řád zlatého rouna.

SPORT3. června 1950

francouzská expedice jako první zdolala Annapurnu I, jednu z nejvyšších hor Himalájí.

VESMÍR3. června 1965

odstartovala pilotovaná kosmická loď Gemini 4, první vícedenní americká vesmírná mise.

POZVÁNKA OBRAZEM